"Actors Company Berlin" Almanya'nın başkenti ve tiyatronun merkezi Berlin'de, uluslararası bir ortamda, Türkçe eğitim olanağı veren bir kuruluş.

Alanında uzman eğitmen kadrosuyla, Berlin'de oyunculuk, tiyatro/sinema yazarlığı ve dramaturji, tiyatro pedagojisi alanlarında eğitimi almak isteyenler için Almanya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma ve üç yıllık konservatuar eğitimi veren "Actors Company Berlin" 2018-2019 eğitim yılı itibariyle öğrenci kayıtlarına başlıyor. 

Çok yönlü, gelişime açık ve birey odaklı eğitim hedefleyen "Actors Company Berlin", eğitimi sanatın özgür ortamıyla buluşturuyor. 

 

OKUL HAKKINDA 

 

"Actors Company Berlin" Berlin'de faaliyet gösteren ve Türkçe dilinde eğitim veren bir eğitim kurumudur. Öğrencilerine Avrupa standartlarında üç yıllık konservatuvar eğitimi sunmaktadır. 

Actors Company Berlin tiyatro sanatçısı ve eğitmeni Ufuk Güldü ve ünlü televiyon/sinema yönetmeni Murat Şeker tarafından kuruldu. Ufuk Güldü, uzun yıllardır Berlin'de faaliyet gösteren ve öncü çalışmalarda bulunan Theater28'in ve aynı zamanda, Almanya'da Tiyatro Pegagojisi alanında eğitim veren ve en iyi okulları arasında gösterilen Interkulturell-aktiv isimli okulun kurucusu. Actors Company Berlin'in diğer kurucu ortağı olan ünlü yönetmen Murat Şeker ise uzun yıllardır Türkiye'de televizyon/sinema alanında başarılı işlere imza atmış, "2 Süper Film Birden" ve "Çakallarla Dans" gibi filmleri yönetmiştir.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ders vermeye başlayacak olan okulumuzda, uygulamalı ve teorik dersleri, atölye çalışmalarını ve seminerleri kapsayan üç yıllık kapsamlı bir eğitim verilmektedir. Öğrenciler, uygulamalı eğitiminin yanı sıra tiyatro, sinema ve sahne sanatlarına dair teorik eğitim de görmektedirler. Eğitim sonucu başarılı olan öğrencilere Almanya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve TÜV destekli diploma verilir.

"Actors Company Berlin" çağın baş döndürücü hızı, değişen yaşam ritmi sanatın anlatım diline yansırken ister istemez sanatçının sanatla olan ilişkisinde ortaya çıkan tavrını ve dinamiğini de belirlemektedir. Toplumla doğrudan ilişkisi olan tiyatro sanatı kendini durmadan yenilemek ve değişen algılara göre biçimlendirmek zorundadır.

Konservatuvarın eğitim politikası öncelikle evrensel düşünceyle çağdaş, yenilikçi metotları bütünleştirmekten geçmektedir. Bir yandan evrensel bilginin vazgeçilmezliğinden hareketle bilgiyi mutlak kılmak bir yandan da bilgiyi kullanılabilir şekliyle üretime ve uygulamaya dönüştürmek asal hedeflerden biridir. Kuramsal bilgi öğrencinin değerlendirme, karşılaştırma, çözümleme ve sentez yapma gibi analitik düşünme yetisini güçlendirme işleviyle öne çıkacak böylece yorumlayabilen sanatçı modeline katkı sağlayacaktır.

 

 

NEDEN BERLİN?

 

Berlin'de kurulan Konservatuarımız öğrencilerimize farklı dillerden, farklı kültür ve inanışlardan, farklı geleneklerden ve farklı sosyal yapılardan gelip de bir arada yaşayan bu homojen toplumu gözlemleme, bakış açısını çeşitlendirip zenginleştirme olanağı sunar. Ayrıca Berlin, Türk Tiyatrosu yanında Alman Tiyatrosu'nu da yakından izleme olanağı bulacak öğrenciler için alman ekolünü tanıması açısından da son derece önemli bir fırsat olacaktır.

Eğitim kadrosu hem Türkiye’deki hem Almanya’daki değerli eğitmen, akademisyen ve sanatçılardan oluşmaktadır. 

Hem üniversite yapısına uygun teorik derslerin hem de konservatuvar yapısına uygun uygulamalı derslerin birbirini pekiştirmesine özen gösterdiğimiz okulumuzda dersler haftanın beş günü sabah 09:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılacaktır. Blok seminerler, workshoplar ve provalarla eğitimi desteklenecek olan öğrencilerimiz mesleki donanımlarını güçlendirecek olan farklı workshoplara da Berlin’de katılma olanağı bulacaktır.

Eğitim programına paralel olarak belirli bir süre boyunca alacakları Almanca dil kursları sonucunda yeni bir dil kazanmalarının yanında Alman yönetmen ve oyuncularla gerçekleştirecekleri eğitim ve oyun projeleri öğrencilerin Almanca dilini kütür alanında kullanmaları yönünde de önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu sürecin sonunda Türkiye ve tüm Avrupa´da geçerli olan diplomaya sahip olacak öğrencilerin gerek Almanya`da gerekse Türkiye´de tiyatro, sinema, televizyon, radyo ve reklam alanlarında aktif olarak yer almaları ve kimi projelere katılmaları sağlanacaktır.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

 

 

Okulumuzun özellikleri ve eğitimi ile ilgili:

- Okulumuz Almanya'da "özel öğrenim kurumu" statüsündedir. Alacağınız eğitim Almanya standartları çerçevesinde "Aus- ve  Weiterbildung" olarak adlandırılmakta olup eğitim sonucunda resmi olarak mesleki yeterliliğe ve eğitiminize dair diplomaya sahip olursunuz. Bu diploma resmi bir diploma olup mesleki yeterliliğinizi gösterir. 

- Okulumuz özel statüde bir konservatuar olup, yüksek öğrenim kurumu değildir. Bu noktada alacağınız diplomanın şu an için YÖK denkliği bulunmamaktadır. Eğitim sonucu Lisans (Üniversite) diplomasına sahip olamazsınız. Ancak eğitim programımız, ilerleyen dönemlerde YÖK denkliğinin sağlanabilmesi açısından Türkiye yüksek öğrenim sistemine denk hazırlanmıştır. Bu konuda çalışmalarımız sürmektedir.

- Alacağınız eğitim sonucu Almanya'da geçerli bir diplomaya sahip olacak olmanızdan ötürü, Almanya'daki oturum ve vize işlemlerinde tümüyle öğrenci statüsünde işlem göreceksiniz. Bu çerçevede vize başvurularınız öğrenci statüsü ile yapılacaktır. Başarılı bir şekilde mezun olmanız sonucunda öğrenci vizeniz önce "iş arama vizesine" daha sonra iş bulmanız durumunda "oturum izni"ne dönüştürülür. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vize sayfamızda bulunabilir. (İstisnai durumlardan kurumumuz sorumlu değildir ve her türlü karar alma yetkisi Almanya Yetkili makamlarına aittir. Kararlar ve sonuçlar kişilere göre değişiklik gösterebilir.)

- Okulumuz resmi olarak üniversite veya yüksekokul olmadığından yüksek lisans veya doktora seçeneklerimiz bulunmamaktadır.

 

 

 

 

İletişim

Bülten Aboneliği


Okulumuzla ilgili haberleri bültenimize abone olarak edinebilirsiniz.

© 2018 Actors Company Berlin. Tüm hakları saklıdır.

Search